středa 27. dubna 2011

Divadlo v 2. polovině 20.století (článek bude o weekendu rozšířen)

Zatím vám sem dávám materiál od Elišky Hánové - Divadla malých forem, jeho plus je krom přehlednosti také v odkazování na YouTube, takže příjemné zhlédnutí divadelních ukázek.

těch divadel roste stále jak hub po dešti a zajímavých představení v nich, naposledy mě napadá např. divadlo Rubín a jeho nastudování "známé současné české dramatičky Kristýny Kočí":-)

O filosofii, lásce a (ne)splněných úkolech na češtinu :-)


Dnes jsme ve 4.B narazili na fenomenologii a já teď narazila na jeden rozhovor s jednou současnou žijící (! :-)) českou sportovkyní-filosofkou, paní profesorkou Hogenovou. Je to rozhovor o lásce, strachu, sportu a taky trochu o fenomenologii, tak vám ji sem dávám. (Na fakultu vždycky dorazila na kole a začala nám přibližovat filosofii skutečnou, živou a žitou, ne tu školskou, ne tu učebnicovou.)

A pak mě ještě potěšili "trestanci" ze 4.A - ti, co posílali náhradní sloh, níže dávám alespoň anonymně jednu ukázku vypravování - neuvěřitelná story (nebo je to opravdu pravda??? :-))
(Ne)splněný domácí úkol (vysvětlení, proč nebyl úkol splněn)

K vypracování domácího úkolu jsem přistupovala zcela zodpovědně. Zapnula jsem si Microsoft Word. Vtom přijela nečekaná návštěva – můj přítel. Samozřejmě jsem ho upozornila, že se nejprve musím věnovat své úloze na český jazyk. Moje drahá polovička nelenila a rozhodla se zrealizovat již dlouho slibovanou výměnu venkovního svítidla za moderní svítilnu.
Připravil si žebřík, vrtačku a jiné nářadí. Maminka byla pověřena přidržováním žebříku. Mezi tím jsem se mohla plně věnovat studiu.
Z balkonu se začaly ozývat hlasy. „Proč už nevrtáš?“ ptala se maminka. „Na něco jsem narazil, třeba to provrtám,“ pravil přítel. Opravář vrtá, vrtá. A náhle zmizel textový editor s neuloženým úkolem a monotónní zvuk vrtačky utichl. Vyběhla jsem ven a spatřila ty dva komiky, přičemž jeden z nich měl lehce naježené vlasy. Intuitivně jsem běžela nahodit pojistky. Ale? Ale nereagovaly. Nereagoval ani hlavní jistič. Můj drahý elektrikář opravujíc světlo převrtal přívodní kabel elektřiny.
Nejenže nám zůstal v troubě nedopečený velikonoční beránek, ale můj domácí úkol z českého jazyka zůstal neodeslaný.

Zajímavý trénink slohů k maturitě

Když se zaregistrujete na SCIU (www.scio.cz), dostanete se mj. k webové aplikaci PÍSEMNÁ PRÁCE ON-LINE.


Písemná práce on-line vám pomůže zvládnout písemnou práci ve státní maturitě.
Jako uživatel aplikace budete mít zdarma možnost stát se na chvíli hodnotitelem písemných prací základní úrovně maturity, opravovat chyby a známkovat. Vždy pak získáte zpětnou vazbu v podobě vzorově opravené práce. Tím se seznámíte s kritérii hodnocení a nejčastějšími chybami, abyste u maturitní písemky sami pořádně zabodovali. Kromě toho si můžete také za drobný poplatek nechat vyhodnotit vlastní práci, kterou sami napíšete.
Získáte tak nejen cvik při vlastním psaní, ale i mnohem lepší vhled do způsobu vyhodnocení písemné práce. U zkoušky není důležité umět všechno, ale vědět, jak na to...

Písemná práce je přístupná zdarma po registraci, pokud už jste se u nás v minulosti registrovali, můžete využít svůj přístup.

úterý 26. dubna 2011

Karel Hynek Mácha v klatovské knihovně. 6. května večer od 19:00.

Paní Kubíčková Vás srdečně zve na následující květnovou akci: 2. Mácha Happening (tam další info o romantickém večeru na schodišti knihovny:)
6.5. v 19:00.
Barevný plakát (doufám) zde.

"Proto zveme ty z vás,
kteří chtějí seznámit..."

Zasedání vlády v dnešní kvartě A :-)

Ani nemůžu říct, že jste mě překvapili - tušila jsem, že budete dobří. Že až tak moc, to mě ale přece jen trochu překvapilo :-), a tím pádem se nad schvalováním rozpočtu sejdeme ještě příště, stále totiž není jasná základní otázka Které ministerstvo (z našeho zúženého výběru 5-6 resortů) je pro chod našeho státu nejdůležitější:-)
Nezapomeňte na protokoly, argumenty (možná je po dnením zasedání ještě budete chtít přepracovat) z jednání a na své role:-)
Zatím bravo!

Zatímco dnes probíhá Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, my v kvartě A pouze debatujeme (téměř mírumilovně:-)) o státním rozpočtu:-). Některá ministrestva byla podle očekávání bojovnější, především díky jejich bravurně argumentujícím mluvčím a časem i samotným ministrům, jiná se se vší vehemencí začala ozývat až na konci hodiny - právě tato mají větší šanci na příštím zasedání vlády!

4B - MLUV test

Minulý rok jsme ve 3.B hodně probírali mj. syntaktické chyby. Ty budou také součástí testu, dále připomínám (včerejší hodina ve 4.B nebyla) druhy VV, VH, souvětí, pravidla interpunkce, VČ.
Doplním Vám pouze stručně info ke slovosledu a k aktuálnímu členění větnému (viz tyto odkazy nebo zde).
Zbytek info o tomto testu viz předchozí vzkaz.

Předmaturitní "soustředění" ZÍTRA - 27.4. od 7:05 v P-21.
Pochopitelně jen pro zájemce:-)

Budeme se zabývat mj. Alchymistou (P. Coelho).

středa 20. dubna 2011

Syntax_zadání domácího úkolu pro 3B

Vyberte si jedno z těchto 3 zadání a v rozsahu min. 200 slov přineste v rkp. v úterý 26.4.

  1. funkční styl: odborný / populárně naučný
  2. sloh. útvar: recenze odborné publikace (o Velikonocích)
  3. rešerše: min. 3 zdroje (1 primární + 2 sekundární)
  4. zadání: Velikonoce v ČR

  1. funkční styl: odborný / vědecký
  2. sloh. útvar: heslo v encyklopedii (libovolně zaměřené)
  3. rešerše: min. 3 zdroje (primární + sekundární)
  4. zadání: Velikonoce v ČR


  1. funkční styl: odborný / esejistický
  2. sloh. útvar: studie
  3. rešerše: min. 3 zdroje (primární + sekundární)
  4. zadání: Velikonoce v ČR

Syntax_test - maturanti

Známky z testů už máte na blogu.
Slíbené návrhy předmaturitního setkání:
  • středa 27.4. (7:00-7:50)
  • středa 27.4. (cca 12:30 - 19:00)
  • čtvrtek 28.4. (cca 16:00 - 19:00)

Na termínech testů jsme se domluvili, připomínám:

4A

Mluv_test: 3.5. (syntax+slovní zásoba ČJ)
Lit_test_3: 5.5. (6O.léta v české próze, pojmy literární teorie, opakovací okruhy, 19., 20. stol)
Zkoušení hromadné: 4.5. (nebo v případě vaší absence dříve, dejte vědět e-mailem)

4B
Mluv_test:  2.5
Lit_test_3: 5.5.
Zkoušení: 4.5.

SYNTAX
Základní sylabus máte, základní pojmy, které se mohou objevit:
  • větné členy
  • větné rozbory
  • klasická a valenční syntax
  • věta a výpověď
  • syntaktické chyby (anakolut, zeugma, kontaminace)
  • souvětí (podřadné a souřadné)
  • druhy VV
  • poměry mezi větami v souvětí
  • interpunkce 
(na webu je spousta cvičení)

... další bude upřesněno po Velikonocích

A nezapomeňte mi do této neděle poslat domácí úkol (3 zadání).

Zasedání vlády - schvalování státního rozpočtu (Kvarta A) - 26.4.2011

Ministerstva jste si dnes rozdělili, role také. (finance - zdravotnictví - práce a sociální věci, obrana (+vnitro) - zahraničí)

Teď jen připomenu pár organizačních záležitostí:
  1. Každý má svou roli (můžete si ji ještě upravit, ale sekretářka/zapisovatel bude mít všechny vaše role ve vašem resortu jmenovitě rozdělené)
  2. Sekretářka/zapisovatel bude mít s sebou "protokol" - jeho šablonu si připravte tak, jak chcete, uveďte na ni všechny role vašeho úřadu + 3 části: úvod-diskuse-závěr)
  3. portal.gov.cz !!! + připravte si stručně tyto pojmy: interpelace, demise, zákon o rozpočtu, vláda, premiér (připomínám např. slovník pojmů veřejné zprávy na portálu veřejné správy ČR)
  4. (nechám na vás, zda si zvolíte i "uniformu" vašeho ministerstva a překvapíte:-))
  5. Hodina úterní bude mít 3 části:
    1. ÚVOD: každé ministerstvo se v 1 minutě představí, řekne hlavní argumenty pro právě váš resort (možná i ty, které budou odpovědí na očekávané protiargumenty...)
    2. HLAVNÍ ČÁST: (bouřlivá) řízená diskuse, diskutují mluvčí, případně sami ministři, zapisovatelé zapisují, (fotografové fotografují:-)), poradci monitorují situaci, následně radí svým ministrům atd.:-)
    3. ZÁVĚR: oznámím vám výsledek prvotní otázky Které ministerstvo je pro náš stát nejdůležitější. 
  6.  Jednání vlády sama uzavřu a vyberu protokoly.
Těším se! Přeji Vám krásný začátek Velikonoc!

pondělí 18. dubna 2011

E-knihy v ČR (pokus o malou rešerši)

Drobný průzkum odkazů na články o tomto (staro)novém fenoménu z posledních dnů. Historie e-knih, "hezky česky" e-Booků, je "delší" - o tom viz článek, ze kterého vybírám jen 2 krátké pasáže:
Projekt se rozjel koncem roku 2004, kdy se Google rozhodl naskenovat kompletní obsah velkých univerzitních knihoven s cílem umožnit tyto tituly lidem snadno prohledávat. Zanedlouho se zvedla nevole, protože mnohé knihy jsou chráněné autorským zákonem (v USA copyrightem). Google to vyřešil šalamounsky – v hledané knize zobrazí řádek nebo dva s vyznačeným hledaným výrazem. Poté následuje odkaz na on-line knihkupectví, kde si můžete knihu koupit. Elegantní řešení respektující autorská práva a zároveň papírové knihy přibližující zrychlené době.Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/uz-o-tom-neni-pochyb-e-knihy-zacinaji-vazne-dotirat-na-tradicni-papirove-svazky-gck-/kavarna.asp?c=A100526_183514_kavarna_chu

Jobs chválí Bezose

Než se dostaneme k tomu, co většina lidí považuje za elektronické knihy, tedy k počítačovému souboru, který si stáhnu do computeru nebo specializované čtečky, je třeba si něco říct o těchto přístrojích. Specializovaná zařízení na čtení e-knih (nebo také "hezky česky" e-Booků) se začala objevovat již po roce 2000, ale tehdy byla určena výhradně pro nadšence. Často běželo o neodladěná zařízení, která se mírně zlepšovala s každou novou verzí vnitřního softwaru, avšak hlavním problémem byla cena.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/uz-o-tom-neni-pochyb-e-knihy-zacinaji-vazne-dotirat-na-tradicni-papirove-svazky-gck-/kavarna.asp?c=A100526_183514_kavarna_chu

Právě už na legendárním knižním festivalu ve Frankfurtu v roce 2000 to vypadalo, že tištěná kniha je mrtvá. Dodnes tomu tak není. Proč? Argumenty o vůni a šustění knihy nebudou zřejmě ty nejzásadnější. (Mj. mezi prvními, kdo se vrhli na internet a nabídli elektronické verze svých knih, byli F. Forsyth a S. King)
Na světově největším veletrhu se v roce 2000  o e-books mluvilo např. takto:

Drtivá většina těchto čtenářů jistě dává přednost papírové knize. Frankfurt je však také zrcadlem nástupu elektronického publikování. Letos se na veletrhu představila nová generace elektronického čtecího zařízení, pro které se vžil název e-book. Texty se na e-book stahují z internetu a zařízení pojme až osmdesát tisíc klasických stran. Na veletrhu byli také vyhlášeni první laureáti ceny Frankfurt eBook Award, kterou vloni založila společnost Microsoft a která hodnotí nejlepší elektronicky publikovaná díla. Zdroj: http://kultura.idnes.cz/literatura.aspx?r=literatura&c=A001023_111157_literatura_kne


Zmapovat všechny jen v rámci českého knižního trhu je už asi nemožné. Přesto alespoň malý pokus:

http://www.lupa.cz/clanky/porodni-bolesti-elektronickych-knih/ (23/3/2011)

http://www.lupa.cz/clanky/vse-co-jste-chteli-vedet-o-kindle/ (18/3/2011, čtečka Kindle)

http://www.lupa.cz/clanky/euromedia-spousti-ebux-a-ma-velke-ambice-s-elektronickymi-knihami/ (30.3.2011, Euromedia spouští projekt Ebux)

http://www.lupa.cz/clanky/elektronicke-knihy-vydavatele-maji-problem-ctenari-nikoliv/ (28/3.2011,Elektronické knihy: vydavatelé mají problém, čtenáři nikoliv)

http://www.lupa.cz/clanky/soutez-o-vasi-oblibenou-elektronickou-knihu/ (11.3.2011)

http://www.iliteratura.cz/Clanek/28125/ceske-e-knihy-2011 (10/4/2011) 

http://www.iliteratura.cz/Clanek/27793/elektronicke-knihy-1 (2/2/2011)

http://www.iliteratura.cz/Clanek/27795/elektronicke-knihy-2 (2//2011)


http://www.iliteratura.cz/Clanek/27797/elektronicke-knihy-3 (2/2/2011)


http://cs.wikipedia.org/wiki/Projekt_Gutenberg (projety digitálních knihoven se datují už od 70. let, kdy někteří jejich zakladatelé opisovali ručně knihy s prošlými autorskými právy, což se nám dnes zdá jako neuvěřitelné sci-fi).



Zatím to tedy vypadá, že hlavní potíž bude jednoduše finanční - konkurence velkých nakladatelství a firem zatím brzdí své vlastní plány. Jak dlouho? Čtečka Kindle, kterou zatím distrubuuje Amazon.com, bude mít brzy další konkurence, už na jaře, vzájemná konkurence, kdy nepůjdou sdílet různé formáty e-knih s různými formáty čteček ale zaútočí zatím  negativně, na zájem e-čtenářů :-) (tedy pokud nebude vyřešena jejich vzájemná konverze).

středa 13. dubna 2011

ZÍTRA NORMÁLNÍ ROZVRH + OV - vzkaz

Pro OV: Zdravím Vás a mám pro vás (tercie B a sekunda A) snad dobrou zprávu: slíbená návštěva zítra dorazí.
Zítra vám také zapíši známky, které vám dlužím a do kroužku ty, co vám zatím orientačně vycházejí.
Těm, kterým se testy nepovedli, vzkazuji, aby se připravili do příště. Dost toho poslední měsíce odpadlo, teď už to bude lepší:-)

Pro ČJ: zítra dorazím, posbírat pár známek, v kroužku je budete mít v pondělí. Zdravím.

pondělí 11. dubna 2011

neděle 10. dubna 2011

Vzkaz pro moje třídy (a hlavně pro MATURANTY)

Blíží se kvapem další čtvrtletí a je tu problém... a několik možností, jak na něj:

varianta A: dorazím ve čtvrtek (budu vědět ve středu a napíši to sem, ale bude to viset i na přehledu suplování) a budu zkoušet +

4A, 4B si napíše
1. krátký diktát na různé pravopisné jevy (všichni odevzdají)
2. LIT. test na cca 20 min (pojmy lit. teorie / četba - 7 letošních titulů/ poezie 60. let. / OPAKOVACÍ OKRUHY - do 19. stol. včetně!)
(MLUV test musíme odložit, zítra vám sem umístím sylabus na neohebné SD, test pak bude i na ně.)
3B si napíše diktát (při první příležitosti) - vyberu všem
1B - to samé (diktát).

Varianta B: někdo - suplující - Vám zadá buď diktát, nebo LIT test
Varianta C: dorazím až v pondělí a 4B, 3B a 1B si odbude diktát (4B i LIT test) v pondělí, 4A pak v úterý - při hodině ČJ

Je mi to líto, ale jinak to nejde.
Především apeluji na ty z vás, kdo ještě nezískali žádnou známku, aby byli přítomni. (Milan P. s Lenkou S. jsou čestné výjimky - počítám s Vámi hned, jak se uvidíme.) Díky.

Případné dotazy prosím posílejte na e-mail, díky.

www.ctenipomaha.cz

Zajímavý projekt. 50 Kč za opravdu přečtenou knížku - a ty pak putují dál...

A pro maturanty to může být zajímavé opakování četby, jak moc zajímavé, to bohužel nemohu posoudit - pravidla registrace jsou jasná: je to jen a jen pro vás:-)

Magnesia Litera 2011

Dnes večer na dvojce, v 20:00 - Magnesia Litera.

Četba ušima nebo ušima+očima

Několikrát jste se mě ptali na audioknihy. Na webu je všechno, stačí jen hledat. A mít moře času...:-)

Něco málo jsem v rámci domácího pobytu s chorobou našla, tak vám to hned nasdílím.
(Předtím ale ještě umístím odkaz na zajímavou přednášku o autorských právech, o open access v článku Pirátství vs. open access...:-))

A teď k věci - audioknihy jsou čím dál populárnější, možná to souvisí s naší leností nebo i netrpělivostí, neschopností se začíst, ztratit se v knize. Doba je rychlá, podle psychologů máme tzv. slid(e)ové, prostě slajdové vnímání, přepínáme rychle...

A teď malou ukázku ukázky Malého prince - ale pozor, má to 9 minut, tedy je to ukázka delší... :-)
(Přidávám ještě krásnou ukázku "tvarohové poezie" :-))
Na jiné audio-video ukázky knih se dostanete např. přes portál ČTE SY RÁD.

Našli jste také něco? Podělte se.
Více odkazů v záložce-rozcestníku Delicious na blogu.

čtvrtek 7. dubna 2011

Host do domu - Bůh do domu:-)

V úterý 5. dubna, v druhé půlce letošní postní doby, jsme měli při hodinách OV návštěvu - dorazil klatovský kaplan Pavel Frývaldský a studenti ho zasypali palbou otázek. Na ty moje se téměř nedostalo, za což jsem ráda - chtěla jsem, abyste se ptali hlavně vy! (Choroba mě pronásledovala už týden, ale nechtěla jsem mj. rušit tuto slíbenou návštěvu.)

Vše, co jste kdy chtěli vědět o křesťanství a báli jste se zeptat - touto nenápadnou parafrází Woodyho Allena jsme začali a hodina neuvěřitelně tryskově uběhla.

Obdivuji odvahu některých tazatelů - některé otázky byly až filosofické, jiné roztomilé a přemýšlivé zároveň, vyskytly se i naprosté originály typu: "Jak se Vám líbí papežův mercedes?".

Zvlášť chválím primu - byli jste prima! :-)
Tercie byla - jak to říct... - dospělá! Za takovou úžasnou hodinu vám musím poděkovat, bylo to nejen příjemné, ale pro mě i pro Pavla F. dost podnětné a zajímavé!
Ubohá unavená kvarta si získala obdiv hosta - divil se, že v tuto pozdní večerní hodinu zvládáte ještě vůbec přemýšlet! :-)

Pro ukázku vybírám pár studentských dotazů:
  1. Umíte Bibli nazpaměť?
  2. Jaký člověk se může stát papežem?
  3. Můžete vyšetřovatelům neprozradit to, co vám člověk řekl při zpovědi?
  4. Může být žena knězem?
  5. Věří křesťanství v osud?
  6. Liší se Bůh Starého a Nového zákona?
  7. Co si křesťané myslí o smrti?
  8. Jak a kdy vás napadlo stát se knězem?
  9. Co je to modlitba?
  10. Když se dá nastoupit do víry, dá se z ní také vystoupit?
  11. Jak funguje smíšené křesťansko-muslimské náboženství?
  12. Když jsou lidé členy různých církví a náboženství, budou také v různých nebích?
  13. Věříte v evoluci? (Věří :-))
  14. Čím se liší křesťanství od jiných náboženství světa?

úterý 5. dubna 2011

VERSOLOGIE - pokus o pitvu básně???

Versologie, teorie verše, prozódie, součást poetiky aneb literární teorie... Co to je?
A lze nějak stručně naučit pitvat báseň? A má pitva básně vůbec smysl? Co z ní zbude? Mrtvé součástky? To je nebezpečí každé interpretace (existují meze interpretace...), ale protože každá interpretace potřebuje nějaký metajazyk, něco se z něj zkusíme naučit. Řadu pojmů už znáte, přesto jich tu teď (v odkazech) několik shromáždím, jen ty nejnutnější..:-)


Některé weby jsem sem dala čistě jako provokaci - jejich kvalitu už posuďte sami:-)

Našli jste jiné, lepší odkazy? Podělte se.

pondělí 4. dubna 2011

Sladké googlení... aneb sv. Isidor má DNES svátek!

Vygooglit můžeme vše, dokonce i slovo GOOGLENÍ, a to i na stránkách o katechezi dětí...:-)
Vygooglíme si např. i patrona internetu - od roku 2003 je jím sv. Isidor Sevillský... JJako stvořitel nejstarší církevní "databanky" je Isidor přímo předurčen za ochránce počítačů, argumentovali uživatelé "Catholic.Net".
Existuje i samostatný portál sv. Isidora.
A Isidor má právě DNES svátek!!! 

Už jste také přijali toto slůvko do svého běžného slovníku?...

A co různé slovní tvary odvozené od slova GOOGLE? Jak se před touto obrazovkou asi tváříte na výrazy typu vidových dvojicí googlit - zagooglit si  - deminutivum googlováníčko - pokus o nejdelší české (?) slovo nejnevygooglovávatelnějšími - negace negooglit - kompozita googlemanie - hybridy typu googletvorný - sloveso změny stavu zgooglit se,...


Vyhlašuji soutěž o co nejzajímavější
a) nálezy skutečného výskytu (doporučuji ÚČNK - Ústav českého národního korpusu)
b) novotvary - vlastní :-) 
c) návrh nebo popis způsobu oslavy svátku sv. Isidora :-)


SEM S NIMI!

Pravidelní čtenáři